Image

سفر بعد از قرنطینه

۱۲ کاری که نباید بعد از بازگشایی در پارک های ملی انجام دهید

سفر بعد از قرنطینه

۱۲ کاری که نباید بعد از بازگشایی در پارک های ملی انجام دهید

یکی از تفریحات مورد علاقه طبیعت گردان در سراسر جهان سر زدن به پارک های طبیعی است که تقریبا می توان گفت در هر کجای زمین وجود دارند و برای کشوری که در آن قرار گرفته اند، حکم گنج طبیعی را ایفا می کنند و زیست بومی حساس و تاثیر گذار دارند. بعد از شش ماه قرنطینه و بسته شدن این پارک های ملی، باز شانس دست داده تا بتوانیم برای ورزش و دیدار تازه کردن با طبیعت به این پارک ها برویم. البته این تجدید دیدار کمی با قبل از شیوع ویروس کرونا فرق دارد و ما ملزم به رعایت یک سری نکات هستیم. بازگشایی پارک های ملی در جهان و دیدار آن ها با رعایت ۱۲ نکته را با هم مرور می کنیم.

بازگشایی پارک های ملی در جهان

کوهنوردی شانه به شانه همراهان

زندگی بعد از همه گیری ویروس کرونا تا میزان قابل توجه ای تغییر کرده است. یکی از این تغییرات فاصله هوشمند است که افراد بنا بر این قاعده جدید باید تا یک متر از یکدیگر فاصله بگیرند. کمی این کار در کوهنوردی در پارک های ملی سخت است و این که اصلا یکی از قواعد اصلی کوهنوردی این است که افراد در یک تیم باید در نزدیکی هم دیگر باشند تا در مواقع سقوط و سانحه بتوانند از یکدیگر محافظت کنند و به داد یکدیگر برسند. اما به یاد داشته باشید که در پارک های ملی فضای باز و هوای تازه آن ها باز هم در صورت کنار هم قرار گرفتن خطر ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد. تابستان یکی از پر تردد ترین فصل های سال است که پارک های ملی را تبدیل به میعادگاهی برای عاشقان طبیعت می کند. بهتر است در زمانی که از این پارک ها و فضای باز آن ها استفاده می کنید، رعایت فاصله هوشمند را فراموش نکنید.

در پارک های ملی متعهد باشید

میهمانان هر کدام از پارک های ملی باید به مادر طبیعت احترام بگذارند. این احترام در دوران پاندمی باید بیش از پیش شود. زمانی که محلی های در زمان بازگشایی پارک های ملی در جهان آماده خوش آمدگویی به شما هستند، به یاد داشته باشید که تمام وسایل باقی مانده ما و مواردی که از آن ها استفاده کردیم و حالا تبدیل به زباله شده اند را سرآخر، در خیلی از مواقع، به دست همین بومی ها جمع آوری می شوند. به خاطر داشته باشیم که زباله های جدیدمان مانند دستکش و ماسک و وسایل بهداشتی یک بار مصرف امکان آلودگی به ویروس کرونا را دارند و می توانند محلی ها را نیز مبتلا به بیماری covid-19 کنند. قبل از این که پا به این پارک های ملی بگذارید، تمرین پاکیزگی کنیم تا ردی از زباله های خود در این پارک ها به جا نگذاریم.

بازگشایی پارک های ملی و معضل جا پارک

روزها رانندگی برای رسیدن به پارک ملی به کنار، لحظه ای که به مقصد می رسید و می خواهید جایی برای پارک ماشین تان پیدا کنید به کنار. طبیعی است زمانی که جای پارک پیدا نکنید و اتومبیل هایی که پشت سر هم پارک شده اند، جایی برای شما به جا نگذاشته اند، خستگی را به تن شما می گذارند و کام رسیدن تان به مقصد را تلخ می کند. اما عجول نباشید به ویژه در این شرایط کرونایی. اجازه بدهید تا کمی پارکینگ خالی شود و با ورود شتاب زده خود میزان جمعیت را در پارکینگ پارک ملی بیش تر نکنید.

آرامش در قسمت های عمومی

دیدن از یک پارک ملی بعد از بازگشایی پارک های ملی در جهان و میل یک نهار در کنار هم پشت میزهای چوبی بی شک لذت بخش است و تقریبا تمام ما تجربه یک بار این را داشته ایم که به همراه خانواده مان به یک پارک ملی برویم و به اصطلاح یک پیک نیک را راه بیاندازیم. بسیاری از دفعات پیش می آید که تمایل داریم تعداد کثیری از دوستان و آشنایان و اقوام را نیز با خود همراه کنیم اما باید بدانیم که باید در چنین شرایطی آرامش عمومی را بر هم نزنیم و هر چه می شود کم تر عزیزان مان را با خود همراه کنیم. هر چه تعداد بیش تر باشد و قسمت های عمومی پارک های ملی شلوغ تر شود، میزان شیوع و ابتلا به ویروس کرونا بیش تر می شود. دستشویی های عمومی، زمین های بازی تعبیه شده و مراکز پیک نیک در پارک های ملی را باید بعد از استفاده برای نفر بعدی ضدعفونی و کاملا پاکیزه کنیم تا خطری میهمان بعدی پارک را تهدید نکند.

کشف تجربه های جدید را بگذارید برای بعد

ایمنی فردی در زمان شیوع بیماری کرونا بعد از بازگشایی پارک های ملی در جهان بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. به گفته یکی از متخصصین و مدیران اجرایی پارک های ملی، تعداد کارکنان حاضر در پارک های ملی کم تر از قبل شده است. این مدیر اجرایی به میهمانان پارک هتل توصیه می کند که در زمان کوهنوردی از همان مسیری حرکت کنند که باقی کوهنوردان از آن استفاده می کنند. ماجراجویی از ویژگی های انسان است و همین حس باعث پیشرفت این موجود دو پا در جهان شده است. اما در شرایط کنونی که به خاطر بیماری کوید ۱۹ بسیاری از کارکنان در هر صنعتی کم تر از قبل شده اند و پارک های ملی نیز از این قاعده مستثنی نیستند، بهتر است نه همین تعداد باقی مانده را دچار زحمت مضاعف کنیم و نه خود را به درد سر بیاندازیم. قبل از شیوع کرونا، تعداد تیم های امداد و نجات و آمادگی آن ها بسیار بیش تر امروز بود و در صورتی که یکی از کوهنوردان از روی کنجکاوی در کوه گم می شد و یا آسیب می دید، به راحتی او را پیدا می کردند و همه چیز به خیر می گذشت اما در حال حاضر زمان خوبی برای کنجکاوی نیست و اگر بابت حس جستجوگرایانه تان در کوه دچار مشکل شوید، سخت می شود شما را پیدا کرد و تعداد کمک کننده ها بسیار کم تر از قبل شده است.

محلول های ضدعفونی کننده به همراه داشته باشید

یکی از بزرگ ترین معضلات در پارک های ملی، سرویس های بهداشتی و کمپ ها و ایستگاه های بهداشتی است که به ویژه در این روزها، بسیاری از آن ها بسته هستند و از آن بدتر، خالی از هر گونه مواد بهداشتی  مانند مایع دستشویی و کاغذها و دستمال های بهداشتی هستند. حتی گاهی پیش می آید که آب شیر هم برای شستشو وجود ندارد. پس می بایست در بازدید از پارک های ملی به همراه خود دستمال کاغذی، مواد ضدعفونی و پارچه های ضدعفونی کننده و حتی حوله کوچکی برای خشک کردن دست و صورت به همراه داشته باشید.

بازگشایی پارک های ملی در جهان

ورزش های سنگین انجام ندهید

حالا که با بازگشایی پارک های ملی در جهان این فرصت دست داده تا سری به این ودیعه های الهی بزنیم. البته باید به خاطر داشت که کوهنوردی و ورزش در این پارک ها قبل از کرونا چه حال و هوایی داشته و اکنون باید چه طور به ورزش در این اماکن طبیعی بپردازیم. بدیهی است که  هر چه بیش تر در پارک های ملی قدم می زنیم و عرق می ریزیم، تمایل داریم بیش تر به ورزش ادامه دهیم و مانند روزهای پیش از کرونا باز هم ورزش های سنگین انجام دهیم و سم ها را از طریق تعرق از خون مان دور کنیم. شاید قسمت ناراحت کننده ماجرا این باشد که دیگر مانند دوران قبل از کرونا نمی توانید ورزش های سنگین در پارک های ملی انجام دهید. سعی کنید آب فراوان بنوشید و خودتان را خسته نکنید. همگی می دانیم که ورزش های سنگین می تواند قسمت عمده ای از آب بدن ما را تحلیل ببرد برای جذب دوباره میزان آب از دست رفته باید زمان زیادی صبر کنید و آب بنوشید. در حالت عادی از دست دادن این میزان آب بدن اشکالی ندارد اما در زمان شیوع ویروس کرونا، خطر کم آبی بدن بالاترین تحدید و بهترین موقعیت برای ورود این ویروس به بدن است. در واقع، زمانی که بدن آب خود را از دست می دهد، سیستم ایمنی نیز به شدت دچار ضعف می شود و همین امر باعث می شود تا بدن در معرض خطر قرار بگیرد.

کوهنوردی در پارک های ملی

رزرو قبلی انجام ندهید

این روزها شاهد جمعیت زیادی از مسافران و گردشگرانی هستیم که با بازگشایی پارک های ملی در جهان از هر طرف به سمت این پارک ها هجوم می آورند. از این رو، بسیاری از پارک های ملی پرطرفدار در جهان برای این که بتوانند حجم ترافیک گردشگران و مسافران را کنترل کنند، برای ورود به پارک و دیدار و ورزش، قابلیت رزرواسیون گذاشته اند. کار به جایی رسیده است که بلیط های لحظه آخری برای گشت و گذار در پارک های ملی صادر می شود. توصیه می شود برای تفریح در پارک های ملی عجله نکنید و بگذارید سر فرصت در زمانی که تعداد مراجعه کنندگان متعادل شد به این پارک ها سر بزنید تا تفریح بی دردسر و به دور از کرونا را تجربه کنید.

خرید بلیط به صورت حضوری وجود ندارد

پارک های ملی و تمام محافظان و کارکنان آن باید در امنیت کامل باشند و به همین دلیل پارک های ملی برای ورود و خروج همچنان از محدودیت ها پیروی می کنند تا امنیت سلامت همه از کارکنان گرفته تا مسافران و گردشگران حفظ شود. برای این که بتوان به این پارک ها وارد شد باید از قبل از حرکت به سوی آن ها از طریق وبسایت های شان اقدام به خرید اینترنتی بلیط کرد. در حال حاضر، امکان خرید بلیط به صورت حضوری وجود ندارد و اگر سر زده به سراغ پارک های ملی بروید به احتمال زیاد موفق به ورود به این پارک ها نمی شوید. برای صرف غذا در رستوران های این پارک ها فعلا چنین امکانی وجود ندارد. تنها خدماتی که این رستوران ها می توانند به مسافران پارک بدهند این است که غذای بیرون بر را به شما ارائه دهند.

ورودی پارک های ملی

شکل حفاظتی جدید پارک ها

با شیوع ویروس کرونا شاهد کمی تغییرات حفاظتی در پارک ها هستیم؛ بسیاری از این پارک ها تا قبل از شیوع ویروس کرونا، شکل حفاظتی متفاوتی داشته اند و نیروهایی که در این پارک ها مشغول به خدمت بوده اند تنها به حفاظت از منابع طبیعی می پرداختند و مراقب آسیب های بالقوه ای بودند که بعضی از مسافران می توانستند برای پارک داشته باشند. آتش سوزی درختان، تخریب منابع، رعایت نکردن نظافت و از این دست ناهنجاری ها مورد نظر این دسته از محافظان پارک بود اما در حال حاضر، به غیر از این گروه، گروهی دیگر به عنوان مامورین بهداشت در پارک های ملی حضور دارند که هم نسبت به رفتارهای غیربهداشتی مسافران و گردشگران و طبیعت گردان واکنش نشان می دهند و هم اگر کسی ماسک صورت استفاده نکرده باشد، متقبل جریمه از طرف این مامورین می شود.

محافظت از پارک

از ماسک صورت استفاده کنید

این که باید از ماسک در این دوران کرونا زده استفاده کنیم که یک واقعیت محض است اما ممکن است در یکی از پارک های ملی وارد شوید و برای استفاده نکردن از ماسک نه جریمه شوید و نه کسی شما را مقصر بداند. اما تلاش می کنیم تا برای رعایت حال دیگران هم که شده از ماسک استفاده کنیم و به فکر دیگران باشیم.

سرویس های بهداشتی پارک های ملی

از وجود حمام در پارک ها باخبر شوید

قبل از این که به راه بیافتید و به بهانه بازگشایی پارک های ملی در جهان سری به یکی از آن ها بزنید، از طریق وبسایت پارک مربوطه از باز بودن سرویس بهداشتی و حمام مجموعه باخبر شوید. به یاد داشته باشید که بعد از کوهنوردی و پیاده روی طولانی مدت تان در پارک های ملی، اجازه ندارید از رودخانه ها و برکه ها برای استحمام استفاده کنید. به همین دلیل از باز بودن سرویس های بهداشتی پارک قبل از حرکت تان مطلع شوید. استفاده از طبیعت برای پاک سازی بدن و قضای حاجت کردن یکی از زشت ترین رفتارهایی است که متاسفانه در بعضی از مسافران و گردشگران در پارک های ملی دیده می شود. یکی از راه هایی که می توان سلامت باقی افراد در پارک های ملی را به خطر انداخت همین نوع استفاده نامتعارف از طبیعت است.